| CATEGORY: | WAFFLE MAKERS - PANCAKES |
|---|---|
| MANUFACTURER: | NEUMARKER |
VERTICAL COOKING WAFFLE MAKER HELIOS - WITH Americano WAFFLE PLATES
The Americano waffle is the most popular waffle in Greece. The classic round waffle is mainly served on a plate with ice cream, chocolate, pralines, whipped cream and fruit.
Helios vertical waffle maker set with a pair of Americano waffle plates. The device bakes a round Americano waffle ∅185mm with a thickness of 30mm. The baking time varies depending on the mixture but on average is 3 minutes and 20 seconds. The amount of mixture again varies depending on the mixture but on average is 190ml.
-Heavy stainless steel construction
-Vertical baking for optimal dough distribution
-Plastic heat-insulating handles
-Removable residue collection tray for easy cleaning
-Height-adjustable feet
-Power indicator light
-Digital countdown timer with audible alarm
| DIMENSIONS | 240/360 x 405 x 480H |
| WAFFLE DIMENSIONS | Ø185 x 30mm |
| DOUGH AMOUNT | 190ml |
| BAKING TIME | 3´ 30˝ |
| THERMOSTAT | 50° – 250°C |
| POWER | 1.6KWBAKING |