| CATEGORY: | SPEED OVENS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | UNOX |
BAKING SPEED OVEN UNOX SPEED PRO XESR-03HS-MDDN
Oven designed for businesses that demand speed, quality and absolute control, in a compact and innovative solution.
The UNOX SPEED.Pro™ XESR-03HS-MDDN is the first oven in the world to combine a true convection oven and a speed oven in one device, offering ultimate flexibility and top production speed.
With two functions – Bake and Speed – it covers every need of a professional kitchen.
In Bake mode, it bakes evenly baked pastries and confectionery products, even frozen, ensuring a consistent and repeatable result.
In Speed mode, it combines hot air and microwaves for extremely fast cooking and reheating, with impeccable results and perfect toasting in bread-based products.
ADAPTIVE.Cooking™ technology automatically adjusts the parameters for consistent results, while SMART.Preheating and AUTO.Soft optimize preheating and heat management. The SPEED.Plus, DRY.Plus and AIR.Plus systems ensure uniform heat distribution, humidity control and absolute production speed.
It has a wide range of programs (Bake & Speed), ready-made CHEFUNOX and SPEEDUNOX recipe libraries, as well as the ability to create and store hundreds of recipes. The 6" touch screen offers simple and fast operation.
The oven's AUTO.Cleaning function offers integrated, programmable and automated chamber washing with special cleaning programs, ensuring easy cleaning without the need for manual intervention. This means
-Automatic preparation of the washing cycle with the correct temperature and time setting.
-Controlled use of detergent and water, for effective cleaning without waste.
-Reduced work for users, improving productivity in the kitchen.
With built-in Wi-Fi and the Data Driven Cooking and Top Training applications, it allows remote monitoring, consumption control and staff training, enhancing efficiency and production control.
The high-strength stainless steel baking chamber, the integrated LED status indicator lighting and the crumb collection system offer durability, cleanliness and professional reliability.
| DIMENSIONS mm | 600 x 797 x 541Y |
| INTERIOR | 3 TRAYS 460x330mm |
| TRAY DISTANCE | 75mm |
| TEMPERATURE | 30°C – 260°C |
| VOLTAGE | 230V or 400V |
| POWER | 3.6kW or 6,6 kW (400V) |
| WEIGHT | 89 kg |