| CATEGORY: | DOUGH PROOFING CHAMBERS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | UNOX |
8-PLACE PROOFING CHAMBER 600Χ400mm UNOX XLT193
Manual oven, 8 places 60X40 cm with humidity.
Ideal for Unox XFT 183 /193 ovens
| Dimensions mm | 800 x 759 x 774H |
| Capacity | 8 sheets (600x400 mm) |
| Distance between sheets | 68 mm |
| Temperature | up to +50ºC |
| Power | 1.2kW |
| Voltage | 230V |
| Weight | 37 Kg |