| CATEGORY: | DOUGH PROOFING CHAMBERS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | UNOX |
16-PLACE PROOFING CHAMBER 600Χ400mm WITH TROLLEY UNOX XL1003
Manual proofing chamber, 16 places 60X40 cm. with humidity and trolley.
Ideal for Linemiss series ovens
| Dimensions mm | 870 x 950 x 1880H |
| Capacity | 16 sheets (600x400 mm) |
| Distance between sheets | 80 mm |
| Temperature | up to +50ºC |
| Power | 2.4kW |
| Voltage | 230V |
| Weight | 100 Kg |