| CATEGORY: | GLASSES WASHERS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | ALFA_ELVIOMEX |
GLASS + DISH WASHER ALFA ECO 40
- Electromechanical operation
- Double-walled door
- Door clearance 320 mm
- Stainless steel washing and rinsing parts
- Body construction in AISI 304 stainless steel
| Dimensions | 470 X 510 X 710H mm |
| Basket size | 400 X 400 mm |
| Max glass height | 290 mm |
| Max dish height | 295 mm |
| Washing cycle | 120 sec |
| Voltage | 230V |
| Max Power | 2,8 Kw |
| Tank capacity | 17 Lt |
| Boiler capacity | 3,5 Lt |