| CATEGORY: | DISH WASHERS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | ELETTROBAR |
GLASS + DISH WASHER ELETTROBAR FAST 50
It is an effective compromise between a medium-sized glass washer and a small dishwasher.
-With function buttons and LED display showing wash and rinse temperatures. The user can adjust the tank and boiler temperatures and the dispenser dosage rates.
-Double-walled construction throughout, including the door. The sides of the washing chamber are partially double-walled. The welded tank is equipped with an integrated filter made of composite material.
-Two standard wash programs to suit different levels of soiling and a self-cleaning program.
-Peristaltic rinse aid dispenser
-Peristaltic detergent dispenser available on request.
-Includes a basket for glasses, one for plates and a cutlery holder
| Dimensions cm | 52.5x55.5x71.5Y |
| Max productivity | 30 baskets/hour (35 with hot water) |
| Theoretical productivity max | 40 baskets/hour |
| Basket size | 45x45 cm |
| Glass height | 28cm max |
| Plate diameter | 28cm max |
| Tank capacity | 14 lt |
| Boiler capacity | 2.6 lt |
| Voltage | 230V |
| Power | 3.5kW |
| Weight | 48 kg |