| CATEGORY: | FLAKE - CRUSHED ICE MAKERS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | ICETECH |
ICE MACHINE, 1130Kg GRANULAR ICE - ICETECH GR1100
-GRANULAR ice ideal for fish counters, salad bars, fruit and beverage displays. Humidity level: 25% (± 2%)
-Air cooled or Water cooled machine
-Made of AISI 304 stainless steel.
-With vertical evaporator and high-performance screw auger on the top.
-External on/off switch.
The machines are designed for water with a hardness level between 15°F and 40°F. If the water does not meet these parameters, especially in the case of hard water with a high salt content, it is necessary to use filters or desalination systems.
| DIMENSIONS mm | 1330 x 610 x 820H |
| PRODUCTION | 1130 kg/24 hours |
| STORAGE | B500 (480 kg) or BCD 800 (812 kg) |
| POWER | 3700W |
| CURRENT | 400V |
| REFRIGERANT | R452A |