| CATEGORY: | CENTRAL BUFFETS - ISLANDS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | AFINOX |
REFRIGERATED ISLAND BUFFET AFINOX TRADITION RED SQUARE
Luxurious, PANORAMIC, refrigerated buffet display with static cooling tank. Sturdy chrome-plated steel frame on wheels, laminate finish and bridge superstructure with lowering mantle and LED lighting.
-Protective cover with electronic opening/closing and anti-sneeze glass.
-Rounded sanitary corners for perfect and easy cleaning.
-Bottom with special flow for proper water drainage.
-Dial with digital indications and general ON/OFF switch.
-Built-in refrigeration unit.
-4 double swivel wheels with brake for easy movement.
EXTRA tilting serving tray with stainless steel rails.
EXTRA tilting serving tray made of wood.
Contactless Control optional.
| DIMENSIONS | 1500x1210x1490H |
| GN1/1 CAPACITY | 8 |
| DEPTH cm. | 20 |
| TEMPERATURE | +4/+8°C |
| POWER | 274W |
| VOLTAGE | 230V |
| WEIGHT kg | 188 |