| CATEGORY: | PASTA MAKING MACHINES |
|---|---|
| MANUFACTURER: | SIRMAN |
PASTA MACHINE SIRMAN CONCERTO 5 EC
- AISI 304 stainless steel body
- Powerful, air-cooled motor with gearbox in oil bath
- High-performance and easy-to-remove kneading paddle
- Stainless steel lid with interlocking closure
- Convenient removable funnel for adding liquid ingredients during processing
- Stainless steel screw, head and ring
- Anodized aluminum bowl completely disassembled
- IP 67 stainless steel handles
- Heavy-duty forced air cooling system
Options:
- Variable speed pasta cutter
- Even cut filter
- Optional kit for "penne" dies
- Frio 5: head cooling kit only with pipes for non-return water connection
- Machine and molds ravioli
-RCS wifi control panel (Remote Control System)
| DIMENSIONS mm | 336 x 613 x 505H |
| PRODUCTION kg/hour | 8 |
| BAG CAPACITY liters | 10 |
| DOUGH kg | 4 |
| POWER | 750W |
| VOLTAGE | 230V |
| WEIGHT | 42 kg |