| CATEGORY: | NUTS MILLS-GRINDERS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | SIGMA |
NUTS SUGAR MILL-GRINDER SIGMA RF300
2-ROLLER NUT GRINDER MACHINE
Crushes solids and retains the oils of nuts, giving the paste the right consistency for processing. All granular products can be ground thanks to the maximum opening of 6 mm of the rollers and their different speeds. The collection basin and side casings are made of stainless steel. The loading hopper is made of non-toxic material and is protected by a mesh. Its weight of 186 kg is an indication of a very robust and long-lasting machine. It is equipped with wheels for easy movement.
-Sturdy, cast construction with high-strength granite rollers.
-Stainless steel knives/scrapers, removable.
-Roller opening adjustment lever.
-Roller speed selection switch.
-Stainless steel feeding hopper electrostatically painted in white, with protective blind.
-Stainless steel collection basin for the final product.
| DIMENSIONS mm | 700 x 640 x 1150H |
| CYLINDER LENGTH | 300mm |
| CYLINDER OPENING | up to 6mm |
| POWER | 1.1kW |
| VOLTAGE | 400V |
| WEIGHT | 186 kg |