| CATEGORY: | THERMOBLENDERS |
|---|
THERMOBLENDER TAURUS MYCOOK PRO
Robust and versatile food processor with ease of use that makes it essential in every professional kitchen. A complete solution that eliminates the need for other equipment, while optimizing both space and time. Capable of preparing sauces, soups, creams, purees, flavored oils, chopped ingredients, dough emulsions, mousses, icing, uniform chocolate kneading.
Designed with the high performance and power required in a professional kitchen, it also offers faster cooking times, energy savings and improved safety.
Mixes, chops, cooks, emulsifies, kneads, pulverizes, grinds, beats, sautés and cooks at low temperatures with precision.
The "Turbo" function increases the blade speed to maximum power, allowing you to chop, grind and grind in seconds.
The "Kneading" function ensures homogeneous and elastic doughs for baking, pastries, pizzas and rolls, reducing preparation time.
Mycook Pro also becomes a tool for Sous Vide cooking, offering precise temperature control degree by degree (from 40°C to 100°C) and the possibility of programming long cooking times of up to 24 hours.
Induction technology
Mycook Pro has a state-of-the-art induction plate integrated into the base and works on the principle of electromagnetism applied to heat, which acts more evenly on the base of the jug, as it provides the same temperature at all points and cooking is much faster and more efficient.
Digital control panel
It has an intuitive, easy-to-use control panel for quick and smooth operation. Its slight tilt allows for greater ergonomics and visibility.
3.75L jug
The jug, designed specifically for induction hobs, has a triple coating of steel and aluminum. It has a lid that facilitates the gradual introduction of food, a handy measuring cup and a high-quality four-blade stainless steel knife that can be easily removed for cleaning. It also has a handle with a secure anchoring system for added safety.
ProEngine
The Mycook pro has a powerful, high-performance motor with up to 11,500 rpm. Very powerful and durable.
Accessories included
-Full jug, made of stainless steel, 3.75 liters.
-High-strength stainless steel blade, dishwasher safe.
-Mixing blade for beating or stirring food without crushing it.
-High temperature resistant rubber spatula.
-Splash protection lid.
-Sous Vide cap.
Optional accessories
-The 5 liter steamer can steam food (2 levels) simultaneously with the Mycook Pro that works with the jug.
-Strainer basket for easy cooking, straining and draining of food.
| Dimensions mm | 380 x 300 x 290Y |
| Production | 3.7 liters - 2.5 liters final product |
| Temperature range | from 27°C to 140°C (max 160°C - Saute mode) |
| Power | 2000W |
| Speed | from 50 to 7,250rpm |
| Speeds | 1 to 20 + turbo |
| Timer | from 5 sec. to 90 minutes |
| Voltage | 230V |
| Capacity | 2 liters. |
| Weight | 6.5 kg |