| CATEGORY: | ELECTRIC COOKING OVENS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | MYCHEF |
ELECTRIC COOKING OVEN MYCHEF - COOK PRO - 4xGN 1/1 CCE4100D
LED control panel
Humidity, temperature, time and speed regulation of the fan
3 cooking modes:
• Convection from 30°C to 260°C
• Mixed from 30°C to 260°C
• Steam from 30°C to 130°C
MultiSteam. Patented dual steam injection technology
Highly resistant AISI 304 18/10 stainless steel cooking chamber
fully welded with rounded edges and integrated drainage
C-rails with easy to clean anti-tip system
Visible and audible cooking completion alert
Fan stop when door is opened
Low-emissivity Double-Glass Door
Door opening positioner
Automatic drainage system
Preheat. Automatic pre-heating
SmartWind. Intelligent management system that regulates the turbine’s
rotation direction and its 2 speeds
DryOut Plus. Active extraction of humidity from the cooking chamber
LED chamber illumination
MyCare self-cleaning system
Integrated siphon
Handle and plastic components feature anti-bacterial treatment
Ingress Protection IPX5
Manual regeneration
ACCESSORIES:
WiFi connection. Includes:
• Cloud. Create, save or modify recipes and send them to
the oven
• Remote control of the oven from a smartphone or tablet
• Voice control of the oven compatible with Google Home
| Dimensions mm | 760 x 710 x 615H |
| Capacity | 4 x GN 1/1 |
| Guide distance | 68 mm |
| Temperature range | 260°C |
| Power | 6,3 kW |
| Voltage | 400 V / 3N~ / 50-60 Hz |
| Weight | 64kg |
| Water connection | 3/4" inlet & 40mm drain |