| CATEGORY: | SMALL PASTRY OVENS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | SMEG |
MULTIFUNCTIONAL ELECTRIC OVEN 4x 60x40 SMEG ALFA 420MFH-2
Cooling methods
-Convection
-Static top-bottom baking
-Autonomous Grill
-Static baking (bottom) & fan
-Convection baking with humidifier (above 150ºC)
-Direct spray humidifier
-Stainless steel exterior
-Two powerful reversible fans
-Removable & easy-to-clean inner door glass
| Dimensions mm | 798x747x563Y |
| Capacity | 4 pans (600×400) or GN 1/1 |
| Distance between positions | 77 mm |
| Temperature | 70ºC – 270ºC |
| Power | 6.9kW |
| Voltage | 400V |
| Power of independent grill | 2900 Watt |
| Power of resistance (top & bottom) | 3900 Watt |
| Power of resistance (bottom) + Fan | 2700 Watt |
| Timer | 1-60′ adjustable + continuous |