| CATEGORY: | SMALL PASTRY OVENS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | SPIDOCOOK |
ELECTRIC OVEN 3x 46x33 SPIDOCOOK SF013 CALDOBAKE
Combi oven for fresh and frozen bakery, pastry and confectionary cooking processes; thanks to AIR.PLUS technology it obtains uniformity of baking in all the points of the single tray and in all the trays, and thanks to DRY.PLUS it ensures the texture of the baked products, allowing to obtain a dry and well-structured internal structure and a crisp and crumbly external surface.
STANDARD COOKING FEATURES
SETTINGS:
• TEMPERATURE: 30 °C – 260 °C.
• Manual Control
KEY FEATURES
• DRY.PLUS: Rapid extraction of humidity
• AIR.PLUS: Perfect distribution of the air and heat
STANDARD TECHNICAL FEATURES
• Protek. Safe™ Double Glass Door
• Assisted opening and soft-close door
• Stainless steel ergonomic Door Handle
• Illuminated Cooking Chamber
• Stainless steel tray supports
• Stainless steel AISI 304 cooking chamber
• Degree of protection IP-X3
• Silicone polymer gasket
• Non-slip feet
| Dimensions mm | 600 x 590 x 402Y |
| Capacity | 3 sheets (46x33) |
| Distance between positions | 70 mm |
| Temperature | up to 260ºC |
| Power | 2.7kW |
| Voltage | 230V |
| Weight | 20 kg |