| CATEGORY: | DOUBLE BIN ELECTRIC FRYERS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | ROLLER GRILL |
ELECTRIC FRYER (2 x 5 LITERs) ROLLER GRILL RF 5DS
Independently controlled for double output at peak times or to leave one pan free for frying other foods. Available with higher power heating elements to ensure better performance when frying frozen foods.
| Dimensions | 400x400x270H mm |
| Capacity | 2 x 5 liters |
| Basket capacity | 2 x 1.5 kg potatoes |
| Productivity | 16 kg/hour |
| Power | 2 x 3.200 kW |
| Current | 2x 230V |
| Weight | 9kg |