| CATEGORY: | FLOOR STANDING ELECTRIC FRYERS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | ROLLER GRILL |
FLOOR STANDING - SINGLE TANK - ELECTRIC FRYER - 16 LITERS - ROLLER GRILL OFS 16
-Oil filtration
-High flow drain valve.
-Powerful heating elements with stainless steel flanges.
-Thermostat reset in the cabinet.
-Adjustable stainless steel feet up to 150 mm
| Dimensions | 400 x 700 x 980H mm |
| Capacity | 16 liters |
| Temperature | 60-180°C |
| Productivity | 25 kg/hour |
| Power | 4.000-8.000-12.000W |
| Voltage | 380V |
| Weight | 34 kg |