| CATEGORY: | SINGLE BIN ELECTRIC FRYERS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | ROLLER GRILL |
ELECTRIC FRYER - 8 LITERs - ROLLER GRILL GRILL FD 80
With double safety thermostat that cuts off in case of overheating or loss of oil.
Quantity and oil control system.
| Dimensions | 280x425x320H mm |
| Capacity | 8 liters |
| Basket capacity | 2.5kg potatoes |
| Productivity | 12kg/hour |
| Power | 3,4kW |
| Voltage | 230V |
| Weight | 7 kg |