| CATEGORY: | DOUBLE BIN ELECTRIC FRYERS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | ROLLER GRILL |
ELECTRIC FRYER (5+8 LITERs) ROLLER GRILL FD 50+80
It has a double safety thermostat that cuts off in case of overheating or loss of oil.
It also has an oil quantity control system.
| Dimensions | 490x425x320H mm |
| Capacity | 5 + 8 liters |
| Basket capacity | 1.5 + 2.5 kg potatoes |
| Productivity | 20 kg/hour |
| Power | 3,200 + 3,400 kW |
| Voltage | 230V |
| Weight | 13kg |