| CATEGORY: | SMALL PASTRY OVENS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | UNOX |
ELECTRIC OVEN WITH HUMIDITY 4x 60Χ40 UNOX XFT 193 ROSSELLA
Convection oven with humidity, analogical control and 304 stainless steel cooking chamber. Time, temperature, steam percentage and 2 fan speeds function. Ideal for all baking processes of fresh and frozen bakery products. The AIR.Plus technology guarantees perfect cooking uniformity on all baking trays. Drop down door opening.
Advanced and automatic cooking features
Unox Intensive Cooking
• DRY.Plus: rapidly extracts humidity from the cooking chamber
• STEAM.Plus: creates instant humidity
• AIR.Plus: multiple fans with reverse gear
Key features
• Rounded baking chamber made of high-resistance AISI 304 steel
• Double glass
• Cooking chamber lighting through LED lights embedded in the door
• Baking chamber with chrome-plated steel rack rails
• Fan system and high-performance circular heating elements
| DIMENSIONS mm | 800 x 774 x 509H |
| CAPACITY | 4x (60x40) trays |
| DISTANCE BETWEEN TRAYS mm | 75 |
| TEMPERATURE | 80°C – 260°C |
| VOLTAGE | 380V or 230V |
| POWER | 6.5kW |
| WEIGHT | 49 kg |