| CATEGORY: | SMALL PASTRY OVENS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | UNOX |
ELECTRIC OVEN 4x 46x33 UNOX XF 023 ANNA
Convection oven with analogical control and stainless steel cooking chamber. It allows to set the cooking time and temperature. Ideal for frozen bakery and pastry products for breakfast and fast foods. The AIR.Plus technology guarantees perfect cooking uniformity on all baking trays.
Advanced and automatic cooking features
Unox Intensive Cooking
• DRY.Plus: rapidly extracts humidity from the cooking chamber
Key features
• Cooking chamber in high-resistance AISI 430 steel with rounded edges
• Double glass
• Oven chamber lighting with halogen lamp
• Baking chamber with chrome-plated steel rack rails
| DIMENSIONS mm | 600 x 587 x 472H |
| CAPACITY | 4 trays 460x330 |
| DISTANCE BETWEEN TRAYS mm | 75 |
| TEMPERATURE | 80°C – 260°C |
| VOLTAGE | 230V |
| POWER | 3kW |
| WEIGHT | 22 kg |