| CATEGORY: | KNEADING MACHINES |
|---|---|
| MANUFACTURER: | DYNAMIC |
55 LITERS DOUGH MIXER DYNAMIC HX50
With 10 speeds and belt drive. Two programs and two stirring speeds. Variable frequency drive, low noise level and automatic control system. Ergonomic hook and high quality stirring result. Rotating bowl in both directions. With reverse button to unblock the dough. Designed for easier cleaning.
| DIMENSIONS mm | 850 x 520 x 920H |
| TANK CAPACITY | 55 liters |
| WEIGHT | 25 kg |
| POWER | 3,300W / 220V or 280V |
| SPEED rpm | Mixing 130-320 / Bowl 13-32 |
| WEIGHT | 170 kg |