| CATEGORY: | MEAT DRY AGE DISPLAYS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | BARTSCHER |
DRY AGE MEAT FERFIGERATED DISPLAY PRIMEAT® CADDY Silver
Ideal for small spaces.
With patented (Nr 0000276878) ClimaTouch® Lite control system for high flexibility with 9 microclimate recipes:
-4 for preserving dry aged meats.
-4 for preserving fresh meats.
-1 additional customizable recipe (up to 5 steps)
With adjustable indirect ventilation system made of 100% AISI 304 stainless steel (DynaFlow®).
With a series of high-quality sensors that constantly monitor and regulate the environment (ClimaCure®).
HumiRight®
-System for proper humidification and dehumidification in a range of 20%-92%.
-No additives or preservatives required (e.g. salt blocks)
-Helps prevent the growth or proliferation of bacteria or mold.
Entirely manufactured in Italy using only stainless steel parts (AISI 304) for durability and safe use. The patented ClimaTouch® Lite control is the most advanced on the market.
| DIMENSIONS mm | 600 x 600 x 1980H |
| INTERNAL DIMENSIONS mm | 425 x 425 x 1600 |
| TEMPERATURE | -3ºC / +10°C |
| HUMIDITY | 20% to 92% |
| POWER | 530W |
| WEIGHT | 83 kg |
| REFRIGERANT | R600a |