| CATEGORY: | MEAT DRY AGE DISPLAYS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | BARTSCHER |
DRY AGE MEAT FERFIGERATED DISPLAY BARTSCHER 700840
Thanks to the electronic temperature control in 1°C increments, it ensures ideal conditions for uniform, hygienic dry aging.
The tinted, triple-glazed, UV-protected glass protects sensitive pieces of meat from exposure to light and temperature fluctuations (higher quality aging).
With uniform distribution of circulating air, it ensures stable temperature and humidity conditions – ideal for dry aging over long periods of time.
With integrated activated carbon filter that reliably neutralizes aging odors and ensures a clean climate in the cabinet.
With special UV light that reduces the formation of germs and protects the meat – for hygienic aging of meats.
With height-adjustable shelves, load capacity of 20 kg per hanging rack and 15 kg per intermediate shelf, the cabinet. Precisely adapted to professional requirements.
Even at outside temperatures of 18 °C to 38 °C, the precise control unit ensures constant ripening conditions – ideal for kitchens with varying workloads.
Visually attractive and functional – lockable and equipped with height-adjustable feet.
-Forced cooling
-With 300ml moisture filter (no water installation required)
-Manual defrost
-Air humidity 50% to 85%
-4 racks (295x245mm)
| DIMENSIONS mm | 400 x 605 x 875H |
| INTERNAL DIMENSIONS mm | 310 x 370 x 480 |
| LOAD PER BASE | 20 kg |
| TEMPERATURE | +2ºC / +14οC |
| POWER | 135W |
| WEIGHT | 40 kg |
| REFRIGERANT | R600a |