| CATEGORY: | DOUGH PROOFING CHAMBERS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | UNOX |
8-PLACE PROOFING CHAMBER 460x330mm UNOX XLT133
Manual proofing chamber, 8 places 46x33 cm. with humidity.
Ideal for Linemiss series ovens (XFT 113 /133).
| Dimensions mm | 600 x 678 x 774H |
| Capacity | 8 sheets (460x330 mm) |
| Distance between sheets | 68 mm |
| Temperature | up to +50ºC |
| Power | 1.2kW |
| Voltage | 230V |
| Weight | 22 Kg |