| CATEGORY: | DOUGH PROOFING CHAMBERS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | UNOX |
12-PLACE PROOFING CHAMBER 600Χ400mm UNOX XL 413
Manual oven, 12 places 60X40 cm with humidity.
Ideal for Unox Linemiss series ovens
| Dimensions mm | 860 x 890 x 762H |
| Capacity | 12 sheets (600x400 mm) |
| Distance between sheets | 75 mm |
| Temperature | up to +70ºC |
| Power | 2.4kW |
| Voltage | 230V |
| Weight | 100 Kg |