| CATEGORY: | DISH WASHERS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | ALFA_ELVIOMEX |
DISH + GLASS WASHER ALFA VERGINA 50
- Electromechanical operation
- Double-walled door
- Door clearance 360 mm
- Stainless steel wash and rinse sections
- AISI 304 stainless steel body construction
- IP 44 water-resistant wash pump
- Standard boiler thermometer
| Dimensions | 570 X 600 X 830 H mm |
| Basket size | 500 X 500 mm |
| Maximum glass height | 325 mm |
| Maximum dish height | 335 mm |
| Wash cycle | 120 sec. |
| Voltage | 230V or 400V |
| Maximum power | 3.6 Kw |
| Tank capacity | 35 liters |
| Boiler capacity | 6 liters |