| CATEGORY: | HOOD WASHERS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | SILANOS |
FLOOR STANDING HOOD GLASS + DISH WASHER SILANOS E1000 Slim
-With electric dryer and detergent dispensers
-Stainless steel arms up and down
-Includes: 1 glass basket & 1 cutlery tray & 2 dish baskets
-Wash: Top and bottom
-Rinse: Top and bottom
-Available model with E1000 Slim PS extraction pump
| Dimensions mm | 655x745x1480Y |
| Basket size | 50x50 cm |
| Door opening | 430 mm |
| Max. height of plates / glasses | 405mm |
| Washing cycle | 2-3 minutes |
| Tank capacity | 20 lt |
| Voltage | 230V |
| Power | 6.5kW |