| CATEGORY: | UTTLE WASHERS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | ZERNIKE |
UTENSIL WASHER ZERNIKE MW STD 4
Multi Wash is the only technology in the world that can clean aluminum cookware, without oxidizing it, without blackening it and without leaving patinas, restoring the utensils to their original condition.
-With manual lifting.
-Designed for perfect integration with the 700 series cookers.
-Easy to use Multi Wash touch control unit
-With hot water supply (+20 / +70)
-Water drainage on the floor for natural flow.
-Perfect sterilization according to HASP and NSF regulations.
-With its own GRDET detergent, non-toxic, non-corrosive, biodegradable.
CAPACITY:
24 Trays GN 1/1 – 6.5cm height
12 Trays GN 2/1 – 6.5cm height
40 Trays 60×40 – 2cm height
25 Trays 60×80 – 2cm height
16 Trays 60×80 – 3cm height
| DIMENSIONS mm | 1175x700x980/1590H |
| BIN mm | 920x570x720 |
| POWER | 3.1kW max |
| CURRENT | 230V |
| WEIGHT | 121 kg |
| VOLTAGE | 4 boxes |