| CATEGORY: | GELATO ICE MACHINES |
|---|---|
| MANUFACTURER: | TELME |
GELATO ICE CREAM MACHINE - 50 LITERS PRODUCTION - PRATICA 35-50
Floor-standing, air-cooled or water-cooled machine, with automatic extraction.
Freezes the mixture, incorporating air, turning it into ice cream or sorbet. The effective mechanical and thermal treatments produce a thin, creamy ice cream. At the end of the cycle, quick distribution of ice cream ready for immediate consumption.
-Compact size, easy to install even in small kitchens or workshops.
-Transparent lid for constant viewing of the product.
-Vertical cylinder. Easy addition of ingredients.
-Adjustable scraper blades for efficient use of the cooling power.
-Time control for the desired structure and density of the ice cream.
-Automatic extraction of the product and 2 speeds during extraction.
-Electronic panel with digital displays.
-Min. and max. indications inside the buckets.
-Programming of the working cycle time.
-Working cycle temperature control system.
-Self-diagnosis system for faults or malfunctions.
| DIMENSIONS | 490 x 700 x 1120H |
| PRODUCTION | 50Lt product/hour |
| BUCKET CAPACITY | min. 3Lt - max. 7Lt |
| WORK CYCLE | 8-12 minutes/cycle |
| SPEED | 90 and 180Rpm |
| POWER | 4kW |
| VOLTAGE | 400V |
| WEIGHT | 166 kg |