| CATEGORY: | GELATO ICE MACHINES |
|---|---|
| MANUFACTURER: | TELME |
AIR COOLED GELATO ICE CREAM MACHINE - 10 LITERS PRODUCTION - TELME GEL10
Floor Standing, Air-cooled machine, small in size, easy to install, with manual extraction. With transparent lid that allows careful monitoring of mixing and freezing.
Freezes the mixture, incorporating air, turning it into ice cream or sorbet.
Efficient mechanical and thermal treatment produces thin, creamy ice cream.
-Compact size, single-phase, easy to install even in small kitchens or workshops.
-Transparent lid for constant viewing of the product.
-Vertical cylinder. Easy addition of ingredients.
-Adjustable scraper blades for efficient use of the cooling power.
-Time control for the desired structure and consistency of the ice cream.
| DIMENSIONS | 390 x 460 x 850H |
| PRODUCTION | 10Lt product/hour |
| BOTTLE CAPACITY | min. 1Lt - max. 2Lt |
| WORK CYCLE | 10-20 minutes/cycle |
| POWER | 1,1kW |
| VOLTAGE | 230V |
| WEIGHT | 75 kg |