| CATEGORY: | PASTA MAKING MACHINES |
|---|---|
| MANUFACTURER: | BOTTENE |
PASTA MACHINE BOTTENE PM96
With a dough tank it has a capacity of 12 kg and an hourly extrusion capacity of 25-30 kg of pasta depending on the type of pasta. Thanks to the possibility of using any type of flour (soft wheat, durum wheat semolina, whole wheat, etc.), doughs with or without eggs and a wide range of additional ingredients (such as spinach, tomato, beetroot, cocoa, etc.), you can make completely customized and unique pasta.
It has a water cooling system in the extrusion tube, which allows maintaining a constant temperature, thus improving the quality of the pasta extruded.
PM96 Features
-It is made with top quality components: the tank, the screw and the mixer are made of stainless steel.
-The screw and the mixer are easily removable for cleaning.
-The only maintenance required is regular cleaning, recommended after each use.
-With 4 standard pasta molds, pasta holding basket, automatic short pasta cutter, fan-powered trolley, pasta holding basket, cleaning accessories, wrenches, liquid dispensers and instruction manual.
| DIMENSIONS mm | 500 x 700 x 1350H |
| PRODUCTION kg/hour | 25-30 |
| BIN CAPACITY kg | 12 |
| POWER | 1.5kW |
| VOLTAGE | 230V ή 400V |
| WEIGHT | 140 kg |