| CATEGORY: | PASTA MAKING MACHINES |
|---|---|
| MANUFACTURER: | BOTTENE |
PASTA MACHINE BOTTENE PM50
With a 5 kg dough tank, it has an hourly capacity of 12-13 kg of pasta, depending on the type of pasta. Thanks to the possibility of using any type of flour (soft wheat, durum wheat semolina, whole wheat, etc.), doughs with or without eggs, and a wide range of additional ingredients (such as spinach, tomato, beetroot, cocoa, etc.), it prepares completely customized and unique pasta.
PM50 Features
The tank and mixer are made of stainless steel.
The extruder screw and mixer are easily removable for cleaning.
The only maintenance required is regular cleaning operations, which are recommended after each work session.
Equipped with 4 standard molds (No. 5, 20, 36 & lasagna), electronic cutting knife, cleaning accessories, wrenches, liquid dispensers and instruction manual.
On request: wheeled axles with or without fan and variety of molds.
| DIMENSIONS mm | 680 x 420 x 550H |
| PRODUCTION kg/hour | 12-13 |
| BUCKET CAPACITY kg | 5 |
| POWER | 750W |
| VOLTAGE | 230V ή 400V |
| WEIGHT | 70 kg |