| CATEGORY: | PASTA MAKING MACHINES |
|---|---|
| MANUFACTURER: | BOTTENE |
PASTA MACHINE BOTTENE PM35
With a 3.5 kg dough tank and an hourly extrusion capacity of 8-9 kg of pasta depending on the type of pasta. Thanks to the possibility of using any type of flour (soft wheat, durum wheat semolina, whole wheat, etc.), doughs with or without eggs and a wide range of additional ingredients (such as spinach, tomato, beetroot, cocoa, etc.), you can prepare completely customized and unique pasta.
Economical to use, because the ingredients can be dosed as desired. With limited costs, you can offer customers particularly tasty, top-quality products.
Features
-Tank and mixer made of stainless steel.
-Extrusion screw and mixer are easy to remove for cleaning.
-The only maintenance required is regular cleaning, recommended after each work session. Supplied with 4 standard moulds (No. 5, 20, 36, lasagna), an automatic pasta cutter, cleaning accessories, wrenches, liquid dispensers and instruction manual.
| DIMENSIONS mm | 600 x 400 x 550H |
| PRODUCTION kg/hour | 8-9 |
| BUCKET CAPACITY kg | 3.5 |
| POWER | 550W |
| VOLTAGE | 230V ή 400V |
| WEIGHT | 60 kg |