| CATEGORY: | PASTA MAKING MACHINES |
|---|---|
| MANUFACTURER: | BOTTENE |
PASTA MACHINE BOTTENE PM120
Ideal machine for workshops. Equipped with a double tank, the PM120 operates in a continuous cycle, allowing a high hourly pasta production. The high quality of the final product is ensured by a water cooling system in the extrusion tube, which maintains a constant temperature.
PM120 Features
-Double tank for continuous production cycle.
-Extrusion tank with a capacity of 14 kg.
-Second dough tank with a capacity of 8 kg.
-Hourly extrusion capacity of 50 kg of pasta depending on the type of pasta.
-Made entirely of stainless steel.
-The extrusion screw and its mixer are easily removed for cleaning.
-The only maintenance required is regular cleaning operations, recommended after each work session.
-Complete with 1 plate, fan, pasta holding basket, automatic short pasta cutter, wrenches, liquid dispensers, cleaning accessories.
-A variety of pasta molds available
| DIMENSIONS mm | 660 x 830 x 1450H |
| PRODUCTION kg/hour | 50-60 |
| EXTRUDER BUCKET kg | 16 |
| Kneading BUCKET kg | 6 |
| POWER | 750W - 1.9kW |
| CURRENT | 400V |
| WEIGHT | 240 kg |