| CATEGORY: | PASTA MAKING MACHINES |
|---|---|
| MANUFACTURER: | BOTTENE |
PASTA MACHINE BOTTENE INVER 7
With a 7 kg dough tank and an hourly production capacity of 14 kg of pasta depending on the type of pasta. Possibility of using any type of flour (soft wheat, durum wheat semolina, whole wheat, etc.), doughs with or without eggs, and a wide range of additional ingredients (such as spinach, tomato, beetroot, cocoa, etc.), you can prepare completely personalized and unique pasta.
Features:
-Stainless steel tank and agitator.
-Extrusion screw and agitator easily removable for cleaning.
-The only maintenance required is regular cleaning operations, recommended after each work.
-Equipped with 4 standard pasta molds (No. 5, 20, 36 & lasagna), electronic cutting knife, cleaning accessories, wrenches, liquid dispensers and instruction manual.
-On request: Wheeled axles with or without fan and a variety of pasta molds.
| DIMENSIONS mm | 510 x 740 x 620H |
| PRODUCTION kg/hour | 14-15 |
| BUCKET CAPACITY kg | 6 |
| POWER | 1.1kW |
| CURRENT | 230V ή 400V |
| WEIGHT | 90 kg |