| CATEGORY: | GELATO ICE MACHINES |
|---|---|
| MANUFACTURER: | TELME |
GELATO ICE CREAM MACHINE - 25 LITERS PRODUCTION - PRATICA 15-25
Floor-standing, air-cooled or water cooled machine, small in size, easy to install, with automatic extraction. It produces Gelato, Sorbetto, Granita.
Freezes the mixture, incorporating air, turning it into ice cream or sorbet. The effective mechanical and thermal treatments produce a thin, creamy ice cream. At the end of the cycle, quick distribution of ice cream ready for immediate consumption.
-Compact size, easy to install even in small kitchens or workshops.
-Transparent lid for constant viewing of the product.
-Vertical cylinder. Easy addition of ingredients.
-Adjustable scraper blades for efficient use of the cooling power.
-Time control for the desired structure and density of the ice cream.
-Automatic extraction of the product and 2 speeds during extraction.
-Electronic panel with digital displays.
-Min. and max. indications inside the buckets.
-Programming of the working cycle time.
-Working cycle temperature control system.
-Self-diagnosis system for faults or malfunctions.
| DIMENSIONS | 470 x 510 x 960H |
| PRODUCTION | 25Lt product/hour |
| BUCKET CAPACITY | min. 2Lt - max. 4Lt |
| WORK CYCLE | 10-20 minutes/cycle |
| SPEED | 90 and 180Rpm |
| POWER | 2.4kW |
| VOLTAGE | 400V |
| WEIGHT | 120 kg |