| CATEGORY: | ELECTRIC COOKING OVENS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | UNOX |
ELECTRIC COOKING OVEN WITH TROLLEY UNOX COMPACT 20xGN 1/1 XECL-2013-E1RS (ONE)
Technologically advanced combi oven able to handle different cooking processes (dehydrating, steaming, low temperature cooking, sous vide cooking, roasting, grilling, pan frying, regeneration regeneration and plate regeneration) and baking process (fresh and frozen bakery and pastry). Thanks to Unox Intensive Cooking technology that guarantees perfect results for each process.
Standard cooking features
Programs
• 1000+ Programs
• MIND.Maps™: draw the cooking processes directly on the display
Manual cooking
• Temperature: 30 °C – 260 °C
• Up to 9 cooking steps
• CLIMA.Control: humidity or dry air set by 10%
• Delta T cooking with core probe
Advanced and automatic cooking features
Unox Intensive Cooking
• DRY.Maxi™: rapidly extracts the humidity from the cooking chamber
• STEAM.Maxi™: produces saturated steam
• AIR.Maxi™: manage fans auto-reverse and pulse function
• CLIMALUX™: total control of the humidity in the cooking chamber
Key features
• ROTOR.Klean™: automatic washing system
• Moulded cooking chamber made of AISI 316 L stainless steel
• Triple glass
• Cooking chamber lighting through LED lights embedded in the door
• Tray supports with anti-tip system
• Drip collection system integrated in the door which works even when the door is open
• 4-speed fan system and high-performance heating elements
• Integrated DET&Rinse™ detergent container
• Wi-Fi / USB data: download/upload HACCP data
• Wi-Fi / USB data: download/upload programs
App and web services
• Data Driven Cooking app & webapp: check and monitor in real-time the operating conditions of your ovens, create and share new recipes. Artificial intelligence transforms consumption data into useful information and allows you to increase daily profits
• Top Training app: download the Unox Top.Training app and learn step by step all the secrets of your new oven's control panel
| Dimensions mm | 650 x 1002 x 1875H |
| Capacity | 20 x GN 1/1 |
| Hanging | Left |
| Guide distance | 67 mm |
| Temperature range | 30-260°C |
| Power | 35.5 kW (400V) |
| Voltage | 400V or 230V optional |
| Weight | 285kg |
| Water connection | 3/4" inlet |