| CATEGORY: | ELECTRIC COOKING OVENS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | UNOX |
ELECTRIC COOKING OVEN MYCHEF UNOX 7xGN 1/1 XV593
CHEFLUX™ ovens with analog control and humidity is aimed at professionals that require a highly productive oven with nothing superfluous. The perfect combination of maximum production capacity and minimum investment.
Advanced and automatic cooking features
Unox Intensive Cooking
• DRY.Plus: rapidly extracts humidity from the cooking chamber
• STEAM.Plus: creates instant humidity
• AIR.Plus: multiple fans with reverse gear and 2 speed settings
Key features
• Cooking chamber in high-resistance AISI 304 stainless steel with rounded edges
• Double glass
• Cooking chamber lighting through LED lights embedded in the door
• Tray supports with anti-tip system
• 2-speed fan system and high-performance circular heating elements
| Dimensions mm | 860 x 880 x 930H |
| Capacity | 7 x GN 1/1 |
| Hinged | Left |
| Guide distance | 67 mm |
| Temperature range | 80-260°C |
| Power | 10,5 kW |
| Voltage | 230V or 400V |
| Weight | 86kg |
| Water connection | 3/4" inlet |