| CATEGORY: | ELECTRIC COOKING OVENS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | EKA |
ELECTRIC OVEN WITH HUMIDIFICATION 10x GN1/1 MASTER STAR 1016S
-Electromechanical control
-Direct spray humidifier (5 stages)
-3 reversible fans
-Adjustable feet
| Dimensions mm | 850 x 1041 x 1130H |
| Capacity | 10 x GN 1/1 or pans 60X40 |
| Distance between positions | 80 mm |
| Temperature | 100ºC - 260ºC |
| Power | 15,4 kW |
| Current | 400V |
| Weight | 140,4 kg |