| CATEGORY: | SINGLE BIN ELECTRIC FRYERS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | ROLLER GRILL |
ELECTRIC FRYER - 12 LITERs - WITH TAP - ROLLER GRILL RFE12
-Operating thermostat with precision valve (0-180°C).
-Double-acting safety thermostat.
-Drain valve.
-Tank with sloping bottom for easy draining.
-Removable control panel for easy cleaning.
-Possibility of mounting on a special base upon request.
-Cold zone
| Dimensions | 400x600x445H mm |
| Capacity | 12 liters |
| Basket capacity | 3kg potatoes |
| Productivity | 16kg/hour |
| Power | 9kW |
| Voltage | 380V |
| Weight | 25kg |