| CATEGORY: | SINGLE BIN ELECTRIC FRYERS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | ROLLER GRILL |
ELECTRIC FRYER - 8 LITERs - WITH TAP - ROLLER GRILL FD80R
-Operating thermostat with precision valve (0-180°C).
-Double-acting safety thermostat.
-Drain valve.
-Tank with sloping bottom for easy draining.
-Removable control panel for easy cleaning.
-Cold zone
| Dimensions | 305x450x360H mm |
| Capacity | 8 liters |
| Basket capacity | 2.5kg potatoes |
| Productivity | 12kg/hour |
| Power | 3,4kW |
| Voltage | 230V |
| Weight | 8 kg |