| CATEGORY: | SINGLE BIN ELECTRIC FRYERS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | ROLLER GRILL |
ELECTRIC FRYER - 5 LITERs - ROLLER GRILL FD 50
With double safety thermostat that cuts off in case of overheating or loss of oil.
Quantity and oil control system.
| Dimensions | 215x425x320H mm |
| Capacity | 5 liters |
| Basket capacity | 1.5kg potatoes |
| Productivity | 18kg/hour |
| Power | 3,2kW |
| Current | 230V |
| Weight | 5 kg |