| CATEGORY: | DOUBLE BIN ELECTRIC FRYERS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | ΤΖΕΤΗΑΝ |
DOUBLE TANK ELECTRIC FRYER (2 x 5-7 lit) - TZETHAN F1002/380
2-tank fryer (5-7 liters), 3-PHASE, with separate electrical connection.
Powerful and easy to use, it fries any product with speed and consistent quality. Ideal even for the most demanding kitchens. Made entirely of stainless steel (AISI 430).
CONTAINS:
-Removable, stainless oil tank for easy cleaning.
-Frying basket with special heat protection handle for safe use during cooking.
-Thermostat that adjusts the temperature from 50-200°C
-Safety thermostat at 240°C that stops the device in case of overheating.
-Heat indicator light (light) that goes out as soon as the oil reaches the desired temperature.
-Stainless steel lid to cover the oil tank when the device is not in use.
-Removable electric box of the fryer for easy cleaning and service of the device.
| DIMENSIONS cm. | 62 Χ 53 Χ 41H |
| TANK DIMENSIONS (2pcs/appliance) cm. | 26 X 32.5 X 20H |
| BASKET DIMENSIONS (2pcs/appliance) cm. | 22 X 24 X 11H |
| POWER | 2 x 4500W |
| VOLTAGE | 380V |
| CAPACITY | 2 x 5-7 Liters |
| TEMPERATURE | 50-200 °C (2pcs) |
| SAFETY THERMOSTAT | 240 °C (2pcs) |