| CATEGORY: | DOUBLE BIN ELECTRIC FRYERS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | ΤΖΕΤΗΑΝ |
DOUBLE TANK ELECTRIC FRYER (2 x 6-8 lit) - with TAP - TZETHAN F1001
2-tank fryer (6-8 liters) with TAP and separate electrical connection (single-phase).
Powerful and easy to use, it fries any product with speed and consistent quality. Ideal even for the most demanding kitchens. Made entirely of stainless steel (AISI 430).
CONTAINS:
-Built-in stainless steel bucket.
-2 3/4 diameter taps for each bucket.
-Removable, stainless oil tank for easy cleaning.
-Frying basket with special heat protection handle for safe use during cooking.
-Thermostat that adjusts the temperature from 50-200°C
-Safety thermostat at 240°C that stops the device in case of overheating.
-Heat indicator light (light) that goes out as soon as the oil reaches the desired temperature.
-Stainless steel lid to cover the oil tank when the device is not in use.
-Removable electric box of the fryer for easy cleaning and service of the device.
| DIMENSIONS cm. | 66 Χ 54 Χ 44H |
| BASKET DIMENSIONS (2pcs/appliance) cm. | 20 X 29 X 11H |
| TAP DIAMETER (2pcs/device) | 3/4 |
| POWER | 2 x 3800W |
| VOLTAGE | 230V |
| CAPACITY | 2 x 6-8 Liters |
| TEMPERATURE | 50-200 °C (2pcs) |
| SAFETY THERMOSTAT | 240 °C (2pcs) |