| CATEGORY: | DOUBLE BIN ELECTRIC FRYERS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | ROLLER GRILL |
ELECTRIC FRYER (2 x 8 LITERs) ROLLER GRILL FD 80D
-Made entirely of 18/10 stainless steel.
-It has a double safety thermostat that cuts off in case of overheating or loss of oil.
-It also has an oil quantity control system.
| Dimensions | 540 x 425 x 320H mm |
| Capacity | 2 x 8 liters |
| Basket capacity | 2 x 2.5 kg potatoes |
| Productivity | 24 kg/hour |
| Power | 2 x 3.400 kW |
| Voltage | 230V |
| Weight | 12kg |