| CATEGORY: | SINGLE BIN GAS FRYERS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | ROLLER GRILL |
GAS FRYER ROLLER GRILL - 12 LITERS - RFG 12B LPG
Temperature: 60°C-180°C.
With lid and retaining screen.
Equipped with piezoelectric switch, pilot with thermocouples and flow drain valve.
| Dimensions | 400 x 600 x 325H mm |
| Oil capacity | 12 Lit. |
| Potato basket dimensions | 3 kg |
| Productivity | 18 kg/hour |
| Power | 8kW |
| Weight | 34 kg |