| CATEGORY: | TRIPLE BIN ELECTRIC FRYERS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | ΤΖΕΤΗΑΝ |
TRIPLE ELECTRIC FRYER (3+3+5 LIT) TZETHAN F1005
Fryer with 3 tanks (3+3+5 liters) and power selection for the large tank (single-phase or three-phase).
Powerful and easy to use, it fries any product with speed and consistent quality. Ideal even for the most demanding kitchens. Made entirely of stainless steel (AISI 430).
CONTAINS:
-Removable, stainless oil tank for easy cleaning.
-Frying basket with special heat protection handle for safe use during cooking.
-Thermostat that adjusts the temperature from 50-200°C
-Safety thermostat at 240°C that stops the device in case of overheating.
-Heat indicator light (light) that goes out as soon as the oil reaches the desired temperature.
-Stainless steel lid to cover the oil tank when the device is not in use.
-Removable electric box of the fryer for easy cleaning and service of the device.
| DIMENSIONS | 66 X 43 X 38H cm. |
| TANK DIMENSIONS 3-4 Lit (2pcs/flyer) | 17 X 32 X 20H |
| TANK DIMENSIONS 5-7 Lit (1pc/flyer) | 26.5 X 32 X 20H |
| BASKET DIMENSIONS 3-4 Lit (2pcs/flyer) | 13 X 25 X 11H |
| BASKET DIMENSIONS 5-7 Lit (1pc/flyer) | 22 X 24 X 11H |
| POWER | 2 x 2700W/230V & 1 x 3800W/230V |
| POWER (alternative option) | 2 x 2700W/230V & 1 x 4500W/380V |
| CAPACITY | 2 x 3-4 Lit & 1 x 5-7 Lit |
| TEMPERATURE | 50-200 °C |
| SAFETY THERMOSTAT | 240 °C |