| CATEGORY: | DOUBLE BIN ELECTRIC FRYERS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | ROLLER GRILL |
ELECTRIC FRYER (2 x 8 LITERs) -with TAP- ROLLER GRILL FD80DR
-Two operating thermostats with precision valve (0-180°C).
-Two double-acting safety thermostats.
-Two drain valves.
-Two tanks with sloping bottom for easy draining.
-Removable control panels for easy cleaning.
-Cold zone
| Dimensions | 590x450x360H mm |
| Capacity | 2x8 liters |
| Basket capacity | 2 x 2.5 kg potatoes |
| Productivity | 24 kg/hour |
| Power | 2 x 3,400 kW |
| Voltage | 230V |
| Weight | 15kg |