| CATEGORY: | SMALL PASTRY OVENS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | UNOX |
ELECTRIC OVEN 3x 60Χ40 UNOX XF 033 DOMENICA
Convection oven with analogical control and stainless steel cooking chamber. It allows to set the cooking time and temperature. Ideal for frozen bakery and pastry products for breakfast and fast foods. The AIR.Plus technology guarantees perfect cooking uniformity on all baking trays.
Advanced and automatic cooking features
Unox Intensive Cooking
• DRY.Plus: rapidly extracts humidity from the cooking chamber
• AIR.Plus: multiple fans with reverse gear and 2 speed settings
Key features
• Cooking chamber in high-resistance AISI 430 steel with rounded edges
• Double glass
• Oven chamber lighting with halogen lamp
• Baking chamber with chrome-plated steel rack rails
1440
| DIMENSIONS mm | 800 x 707 x 472H |
| CAPACITY | 3x (60x40) trays |
| DISTANCE BETWEEN TRAYS mm | 90 |
| TEMPERATURE | 80°C – 260°C |
| VOLTAGE | 230V |
| POWER | 3,2 kW |
| WEIGHT | 44 kg |