| CATEGORY: | SPEED OVENS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | MENUMASTER |
SPEED OVEN MENUMASTER XpressChef 3i (MRX523)
COMBINES 3 COOKING ENERGIES
Impingement
• 3000W, with adjustable 0-100% fan speed
• Enhances toasting and browning
Convection
• 95˚-270˚C (200˚-520˚F) temperature range
• Enhances browning
Microwave Assist
• 1000W or 2000W options
• Top antenna feed
• Heats quickly, reduces cooking time
FEATURES AND BENEFITS
• Minimized footprint, maximized cavity design
- Easily accommodates a 30cm (12") pizza
• True-Touch™ HD Touchscreen
- Fully customizable, large 178mm (7") smartphone-like display
• Exclusive multi-lingual, universal operation
Supports 25 languages
- Customizable, image-based menu eliminates language & literacy barriers
• Certified for ventless cooking
- Economical and flexible installation. No added HVAC expenses
• On-demand cooking
- Prepare fresh foods with great taste and texture
- Minimize waste. Cook food when it’s ordered
• Exclusive crew-safety features
- Exclusive! Inner door drops well below cooking surface for safe removal of food from cavity
- Cool-to-the-touch exterior
• Easy to clean
- Exclusive! Non-stick oven liners preinstalled
- Quick cool-down allows for expedited end-of-day clean-up
- Three cleanable air filters with a “clean filter” reminder
- Gasket-free, easy-clean door seal
• Uses metal cookware
- No special cookware needed — No added expense
- Maximum metal pan height: 38mm (1½")
| Dimensions mm | 358 X 743(1032) X 578H |
| Chamber dimensions mm | 312 X 312 X 178H |
| Temperature | 95-270ºC |
| Output power | 2000W |
| Cyclotherm power | 3000W |
| Power consumption | 5950W |
| Magnetron | 2 |
| Voltage | 400V |
| Capacity lit. | 17.2 |
| Weight | 61 |